Tuesday, July 23, 2013

Parents Beware The Dreaded School Supply Lists!


How picky can they get? (Autumn Lane 1st grade):
  • 2 packs all wood (not painted) #2 pencils
So, they DO eat them! (Autumn Lane Kindergarten)
  • jumbo glue sticks - - lipstick style
Just say: "YUCKY!!" (Mrs. Dill, AL)
  • 1 water bottle (this will be sent home over breaks to be washed)
Elementary School Supply Lists
 

 

10 comments:

Anonymous said...

Painted, or "pretty" pencils get stolen. That One Direction causes a ton of problems in school!!!!!!

Anonymous said...

Small business loans are available at many local banks!

SCATS said...

To 1:14PM ~ I used to buy pencils with the children's names stamped on them.

Do standard YELLOW pencils get stolen, too?

SCATS said...

To 2:56PM ~~ Sad, but true!

Anonymous said...

Why can't every school in the district just have a standard list per grade level? Why do some teachers require unreasonable items. Yet other schools can require parents to send in cash and they will purchase the supplies?

SCATS said...

To 9:24PM ~~ Any parent who sends in cash instead of school supplies is part of the problem. That's a situation where something will go wrong.

Anonymous said...

SCATS....you remain out of touch.

SCATS said...

To 7:32PM ~~ Prove it.

Anonymous said...

Actually SCATS, I think you are pretty much on the target with this one. Our school administrators have found the way to provide supplies and not have it show up in budgets. This is what Dr Phil calls, "enabling". If we continue to pick up the bill, the school district doesn't need to address the cost of education. SOmehow, somewhere, the district needs to learn that they cannot continue to give away benefits and other labor cost "bennies" without addressing the cost of educating our children. The cost of chalk, pencils, paper, tissues, etc is all part of education cost.

SCATS said...

To 9:37PM ~~ TY! I like your enabling reference. It fits quite well.

On another thread, someone pointed out that GCSD pays its teachers about $10K more per year than other Monroe County districts do, but our per pupil pricetag of just under $17K is nearly $2K lower than the average, according to Rochester Business Journal. I think that demonstrates quite well where our $200+ million/year goes, don't you? We sure as heck aren't buying books, instruments, lab equipment or other basics.